SAP - Abap Hakkında

29.09.2011

SAP - Abap Hakkında

Merhabalar konun başlığı biraz ilginç oldu farkındayım. Abap, abapçı hemen akıllarda bir meslek olduğunu andırıyor. Zaten biz Türklerin ürettiği bir meslek.

normal şartlarda ERP devlerinden SAP firmasının ERP mpdüllerindeki geliştirme programlama dili olan ABAP –  Advanced Business Application Programming  kısaltılmasıdır   SE37 işlem kodu (transaction) ile veya SE80 tcode (transaction code) ile ABAP workbanch editoru ile geliştirmeler yapılmaktadır. Bu dil ile sap sistemlerine program geliştiren (developerlar) ABAP specialist olarak geçer , dış dünyada en azından böyle bu meslek Türkiye'de icra edilirse adı tabi ki bir türk jargonuna tabi tutulur mesleklerle ilgili eki de aldı mı, ABAPÇI olarak türetilir zaten "Türk Dili" bildiğiniz gibi eklemeli bir dildir (dili geliştirmek önemlidir)!

Birde Kebap tan türeme kebapçı vardır. Aslında bununla da ilgisi vardır . programcılarda genel bir tasvir vadır. Bilgisayar programcısı masa başında saatlerce kod yazan tiplerdir sürekli bir göbek sorunları vardır, bunu sebebi de yemeklerini bilgisayar başında yemeleri ve sürekli Kebap yemeleridir. bir Abapçı kebap yer, hatta sektörden bir developer arkadaşımız abapkebap.com diye bir sitede kurmuştu.

Abapçıların en bariz özelliklerinde bir diğeride sürekli  DEBUG modda kalmalarıdır. Mesela Ahmet diye bir abapçı hayal edin Ahmet abi yemeğe gidelim teklifine verilen cevap hep aynıdır. Abi debug dayım çıkınca geleceğim. Ama bu debugdan asla çıkamazlar hep debug dadırlar. Bir abapçı kebapa asla hayır demez mesleksel kelime benzerliğinden olsa gerek 🙂

Bu web sitesi Webilizyon website yönetim paketi ile yapılmıştır. Versiyon - 1.0.5