LDAC Nedir?

18.04.2022

LDAC Nedir?

Flac dosya formatını kablosuz bluetooth üzerinden aktarmaya yarayan protokolün adı LDAC tır. Yani flac için üretilmiş bluetooth codeğidirde diyebiliriz. Daha anlaşılır olması için bir kaç örnek ile hikayeyi anlatmaya çalışacağım; Flac yine Sony firmasına ait patentli bir kayıpsız stüdyo ses dosya formatıydı. Bu formatı donanımsal olarak bir disk/depolamadan dosya olarak okuyan ve ilgili codec (flack codeği) ile bir bilgisayar veya flac player destekli bir müzik cihazında kayıpsız kaliteli dinleyebilirsiniz. burada bir kaç örnek ile anlamam daha doğru olacak.

Bilgisayarınızda flac destekli bir müzik programı kurulu olmalı ve birde elinizde .flac uzantılı bir ses dosyası yani bir şarkıcının bir şarkısının flac formatı bilgisayarınızda kayıtlı olmalı bu iki unsurda elinizde mevcut ise flac çalabilen programda bu müzik kaliteli bir şekilde çalacak mıdır? Müzik çalacaktır fakat kalite Hi-Res kalitesinde kulağınıza gelmesi için gerekli bir diğer unsurda bilgisayarınızın ses kartının da Hi-Wifi yani flac formatını destekleyen bir çıkışa sahip olmasıdır yoksa ses gelecek ama kalite ses kartınızın sınırlarında düşecektir. Diyelim ki iyi bir ses kartınızda var ama yine sesi flac kalitesinde duymanız için ses kartına bağlı hoparlör sisteminin de bunu destekliyor olması gerekiyor. Bitti mi ? tabii ki hayır birde Hi-Wifi destekli bir kulağa sahip olmanız gerekiyor 🙂 burası şakaydı aslında gerçeklik payı da kulağınızın sağlıklı olması gerektiğini söylemek için bu mecazı yaptım.

Şimdi gelelim esas konumuza ama bir örnek ile de mobile yani cep telefonu gibi bir cihazda flac nasıl dinleyebilirsiniz den bahsetmek istiyorum . Aynı bilgisayar örneğindeki gibi Sony firması buna kafa yorarak cep telefonlarından önce walkman serilerin bu imkanı sunan flac formatta mp3 player diye adlandırılan müzik çalıcıları (player) üretti . https://www.sony.com.tr/electronics/walkman-dijital-muzik-calarlar/t/walkman inceleyebilirsiniz. Bu mp3 flac destekli playerlar flac şarkısını direk kendi ana kartı üzerindeki Hi-Res ses kartı ve flac codeklerini desteklediğinden çalabiliyordu bu ürünler genelde DJ veya Müzisyen işleri için çıksa da kaliteli müzik dinlemek için son kullanıcılara da ürün olarak sunuldu. Burada flac palyer almanız bilgisayar örneğindeki gibi tamda bitmiyor birde Hi-Res destekli kablolu kulaklığa sahip olmanız gerekiyordu. Bazı ürünlerde hediye hi-res kulaklık veriliyor. Burada özellik ile kablolu kulaklık dedim.

Şimdi LDAC olayını tam anlamı ile anlayacaksınız işte Japon Sony mühendis ve ürün geliştiricileri bu teknolojiyi yani flac kalitesini kablolu kulaklıklarda nasıl yaparız’a kafa yordular. bunu yapmanın tek bir yoluda bluetooth üzerinden flac kalitesinde aktarım yapmak eski bluetooth versiyonları sanırım desteklemiyordu veri aktarım hızı olarak ama bluetooh 4.0 ve üstü yani bluetooth 5 gibi versiyonlarda flac aktarımı için ufak bir sıkıştırma ile bu aktarımı kayıpsız yapabildiler ilte LDAC ise bluetooth üzerinden flac dosyalarını kablosuz aktaran bir bluetooth özel Sony firması tarafından patentli bir protokol yani codektir diyebiliriz. Bira hikaye uzun oldu ama bunu tamda anlatmanın başka yolu yok.

Bu web sitesi Webilizyon website yönetim paketi ile yapılmıştır. Versiyon - 1.0.5